• 6452 H fotograf

• Charakteristika učebného odboru

Absolventi budú po absolvovaní odboru schopní odprezentovať samostatne základne fotografické zručnosti, snímať rôzne námety, spracovávať čiernobielu, farebnú aj digitálnu fotografiu a ovládať základy filmovania. Poznajú  novinky v oblasti fotografických postupov a fotografickej a filmovej techniky. Naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci.

Štúdium je ukončené formou záverečnej skúšky. Cieľom záverečnej skúšky je overenie komplexných vedomostí a zručností získanými počas troch rokov štúdia a ako sú žiaci pripravení používať nadobudnuté kompetencie pri výkone povolaní a odborných činností, na ktoré sa pripravujú.

Vykonaním záverečnej skúšky získajú naši absolventi na jednej strane odbornú kvalifikáciu a kompetenciu vykonávať pracovné činnosti v povolaní fotograf a na druhej strane môžu pokračovať v nadstavbovom štúdiu  a získať úplné stredné odborné vzdelanie.

• 1. ročník

• V prvom ročníku žiaci spoznajú digitálny fotoaparát a videokameru, ich nastavenia a menu. Oboznámia sa s pravidlami kompozície obrazu, so správnou expozíciou záberu, s rôznymi druhmi osvetlenia a s prácou v ateliéri a exteriéri.

• 2. ročník

• V druhom ročníku sa žiaci venujú jednotlivým typom fotografie, ako portrétna, technická, reklamná, reportážna fotografia, makrokrofotografia, fotografovanie krajiny a architektúry. Zdokonaľujú sa v natáčaní a v spracovaní videozáznamov.

• 3. ročník

• V treťom ročníku žiaci zhotovujú čiernobiele fotografie, zvládnu negatívne a pozitívne vyvolávanie fotografií v tmavej komore. Ovládajú špeciálne fotografické postupy, techniky a nové metódy vo fotografii.

• Uplatnenie absolventov

• Absolvent učebného odboru fotograf je kvalifikovaný odborník vo sfére fotografických služieb, ovláda najnovšie trendy v oblasti digitálnej fotografie a je kvalifikovaný poskytnúť poradenskú službu zákazníkom. Absolventi nachádzajú uplatnenie ako odborní zamestnanci fotoateliérov, fotografických laboratórií a prevádzok, ale aj vo filmových laboratóriách, taktiež môžu pracovať v grafických štúdiách. Sú pripravení vykonávať podnikateľskú činnosť v oblasti fotografických služieb.

• Tlačivá