• 2985 G 00 cukrárska výroba

• Charakteristika učebného odboru

Cieľom učebného odboru je osobnostne a odborne pripraviť žiakov na výkon povolania v cukrárskej výrobe. Skúsení majstri zhotovujú so žiakmi zavedené a zákazníkmi overené zákusky, podľa tradičných receptúr z vybraných surovín, s využitím najmodernejších trendov. Naše dielne fungujú ako štandardná cukrárska prevádzka. Torty, zákusky, slané aj sladké čajové pečivo sú vyhľadávané natoľko, že kapacitne častokrát nestačíme pokryť dopyt, objednávky. Ponuka cukrárskych výrobkov je našou, zo strany verejnosti, najžiadanejšou službou.

Učebný odbor je vhodný pre dievčatá aj chlapcov. Dĺžka štúdia je 3 roky.

• 1. ročník

• V prvom ročníku si žiaci osvoja zásady hygieny a BOZP, normovania, váženia surovín. Pripravujú výrobky z tuhých tukových ciest, ktoré vypichujú alebo striekajú, následne pečú, plnia, dokončujú a balia. Sú to napríklad linecké s cukrom, polomáčané alebo trené, vanilkové rožky, medvedie labky a podobne.

• 2. ročník

• Druhý ročník je zameraný na zvládnutie technologických postupov výroby medových a lístkových ciest, prípravy šľahaných, odpaľovaných a jadrových hmôt. Žiaci zhotovujú lístkové trubičky, zdobené medovníky a rôzne krémové rezy. Najvyhľadávanejšie sú punčové, dobošové a orechové rezy, čokoládová roláda, štafetky, ale hlavne plnené kokosky, venčeky a špice.

• 3. ročník

• V poslednom ročníku štúdia si žiaci osvoja technologický postup kysnutých ciest a špeciálnych hmôt. Žiaci pripravujú napríklad bratislavské rožky, laskonky alebo kokosový kmeň. Získavajú vedomosti a zručnosti pri spracovávaní modelovacích hmôt a techniky zdobenia naďalej rozvíjajú v zákazkovej výrobe. Podieľajú sa na realizácií tort, ako aj ostatných cukrárskych výrobkov.

• Uplatnenie absolventov

• Absolvent učebného odboru cukrárska výroba je pomocný odborný pracovník s kvalifikáciou v prevádzkach potravinárskej výroby. Má nevyhnutné základné vedomosti a zručnosti pre výkon svojho povolania v cukrárskej výrobe  alebo v službách. Pri práci používa štandardné technologické postupy, predpísané materiály, suroviny, stroje a zariadenia. Zverené práce vykonáva samostatne, pod dohľadom s určitým stupňom samostatnosti alebo v tíme.

• Tlačivá