• 6485 G 00 opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti

• Charakteristika učebného odboru

Trojročný učebný odbor opatrovateľská starostlivosť v sociálnych zariadeniach je zameraný na získanie vedomosti a o ľudskom tele, poskytovaní laickej prvej pomoci, príprave stravy, pomoci pri kŕmení, o hygiene a iné činnosti súvisiace s opatrovaním. Vzdelávanie v súlade so školským vzdelávacím programom pre žiakov s mentálnym postihnutím smeruje k tomu, aby si žiaci vytvorili zodpovedajúce schopnosti vo zvolenom učebnom odbore. Pre prácu v rôznych sociálnych zariadeniach, ako sú detské jasle, útulky, charitatívne domy, práčovne, jedálne a domovy sociálnych služieb.

• 1. ročník

• Obsah vzdelávania v 1. ročníku je zameraný na pomocné práce v práčovni, v kuchynskej prevádzke a taktiež na upratovacie práce v sociálnych zariadeniach. Výstupom na konci školského roka sú výkony ako: pranie, žehlenie, mangľovanie, manipulácia s bielizňou, obšívanie bielizne a všetky pomocné práce v kuchyni, v práčovni, vrátane manipulácie so všetkými bežnými spotrebičmi a strojmi.

• 2. ročník

• Obsah vzdelávania v 2. ročníku je zameraný na odbornejšie výkony v sociálnych zariadeniach. Výstupom vzdelávania sú výkony ako úprava izby a  okolia klienta, úprava postele, bazálna stimulácia, riedenie dezinfekčného prostriedku podľa návodu, dezinfekcia plôch v zariadení, kŕmenie klienta a zabezpečenie aktívneho využitia voľného času klientov.

• 3. ročník

• V 3.ročníku je obsah vzdelávania zameraný na pomocné odborné opatrovateľské práce ako celková starostlivosť o hygienu klienta a jeho okolia, prípravu jednoduchých jedál, stravovanie klienta, starostlivosť o vyprázdňovanie klienta a sprevádzanie na rôzne terapie.

• Uplatnenie absolventov

• Žiaci po úspešnom ukončení štúdia získajú výučný list a poznajú správne pracovné a technologické postupy pre vykonávanie opatrovateľskej práce v rôznych sociálnych zariadeniach, kde sú žiadanými pracovníkmi na rôznych pracovných pozíciách.

• Tlačivá